Wycieczka  na Zieloną Szkołę na Wybrzeże Środkowe.

21 – 25 maja uczniowie klas 4a i 4b wybrali się na Zieloną Szkołę na Wybrzeże Środkowe.

Po długiej, ale bardzo przyjemnej podróży, młodzież dotarła do Ustki.   Po rozlokowaniu się w pokojach uczniowie poszli na krótki spacer po mieście. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzania Bunkrów Baterii Bluchera. Tam czwartoklasiści dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat II wojny światowej. Niespodzianką okazała się zabawa w poszukiwaczy skarbów. Uczniowie za pomocą specjalnego sprzętu oraz saperek musieli odnaleźć zakopane skarby. Po zakończeniu zajęć w bunkrach nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich moment – przywitanie z morzem.

W drugi dzień tuż po  śniadaniu uczestnicy wycieczki wsiedli do autokaru i udali się na ruchome wydmy, zwane polską pustynią. Po drodze  zwiedzili latarnię morską w Czołpinie. Następnie pojechali do skansenu w Klukach, gdzie prezentowana jest kultura Słowińców – ludności zamieszkującej niegdyś tamte tereny. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Po obiedzie i krótkim odpoczynku uczniowie wybrali się nad morze, aby podziwiać zachód słońca. Zapierający dech w piersiach widok przenieśli na papier. Dzieła przedstawiające ustecki zachód słońca były naprawdę przepiękne.

Następnego dnia czwartoklasiści zwiedzili z przewodnikiem Ustkę – dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat historii miasta, poznali usteckie legendy. Jedną z największych atrakcji był rejs statkiem – prawdziwym galeonem po morzu. Później uczniowie mogli poznać tajniki pieczenia chleba w Muzeum Chleba, a także podziwiać przepiękne widoki z latarni morskiej. Po trudach zwiedzania, nadszedł czas na relaks na plaży. Uczniowie korzystając z pięknej pogody, chodzili brzegiem morza, opalali się, a także budowali pokaźne zamki i tajemnicze bunkry z piasku. Po dniu pełnym wrażeń na uczestników wycieczki czekała jeszcze jedna atrakcja – ognisko i zabawy na powietrzu.

Czwartego dnia uczniowie wybrali się do Darłowa, gdzie zwiedzili niesamowity Zamek Książąt Pomorskich, który zrobił na wszystkich duże wrażenie. Po krótkim spacerze po mieście odbył się rejs tramwajem wodnym do Darłówka. W trakcie tej niezwykłej podróży uczniowie zobaczyli port jachtowy i rybacki. Dowiedzieli się, jakie ryby „zamieszkują” nasz Bałtyk. W Darłówku czwartoklasiści skorzystali z basenów z morską wodą. Wieczorem uczniowie mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami tanecznymi podczas dyskoteki.

Ostatniego dnia czwartoklasiści zwiedzili Centrum Edukacji Regionalnej w Mniszkach. Wzięli udział w warsztatach ginących zawodów. Młodzież mogła zobaczyć,   jak wyglądała kiedyś praca szewca, kowala czy sklepikarza. Dowiedzieli się, kim był bednarz, a także przekonali się na własnej skórze, jak ciężkie było życie bez pralek automatycznych. Każdy uczestnik musiał wyprać rzeczy na tarce, używając szarego mydła. Z kolei na warsztatach wikliniarskich uczniowie wykonywali ozdobny wózek do kwiatów.

Wycieczka była bardzo udana, każdy uczestnik wrócił zadowolony, a co najważniejsze, z pięknymi wspomnieniami.