Ostatnia sobota września na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Biskupic. Tego dnia do naszej szkoły przybyły tłumy. Od samego rana wystartował XVI jesienny Eko-rajd. Młodsi uczniowie zwiedzali pieszo najbliższą okolicę, starsi – posiadacze kart rowerowych -pokonywali dłuższe trasy rowerem podziwiając przy tym krajobraz. Natomiast dziewczęta z klas ósmych postanowiły wprowadzić pewną nowość podczas Eko-rajdu i wyznaczoną drogę przemaszerowały ze specjalnymi kijkami, propagując Nordic Walking. Uczestnicy, oprócz pokonania tras, mieli za zadnie rozwiązać specjalną ekologiczną kartę pracy. Tym razem była to teczka zadań w postaci Lapbooka, w której w licznych kopertach, kieszonkach i zakładach ukryte były zagadki przyrodnicze oraz quiz o naszej szkole.
Na mecie, która znajdowała się przy szkole,  na uczestników czekało wiele niespodzianek. Oprócz wojskowej grochówki i kiełbaski uczniowie mogli brać udział w wielu atrakcjach przygotowanych na boisku.
                   Głównym punktem programu okazały się zajęcia przygotowane przez gości z Grodu Grzybowo, którzy przybyli do naszej szkoły, aby przybliżyć mroczne czasy średniowiecza. Panowie rozbili namiot wojów średniowiecznych, gdzie można było przymierzyć zbroję i przekonać się, jak ciężki jest miecz. Uczestnicy mogli również sprawdzić swoją celność strzelając z łuku. Sprawność fizyczną małych wojów testowano podczas najróżniejszych konkurencji: rzutów podkową, biegach w kajdanach, przeciąganiu liny, biegach po palach, łowieniu ryb. Jednak największą furorę zrobiło pieczenie podpłomyków, które uczniowie sami  przygotowywali, a potem ze smakiem i powidłami zjadali.
Wojowie Swarożyca zaprezentowali również emocjonujący pokaz walk wojów.
Tego dnia przyjechali również do nas żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z grą sprawnościowo-edukacyją „Zostań Małym Terytorialsem”. Uczniowie wykonywali zadania sprawnościowe, sprawdzali swoją wiedzę ze znajomości nazw ekwipunku wojskowego. Ci, którzy pomyślnie pokonali tor przeszkód i rozwiązali zadania, otrzymywali książeczkę wojskową. Żołnierskie zmagania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
               Tegoroczny Eko-rajd został zorganizowany przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich. Panie pokazały uczniom, że z prostych materiałów można wykonywać przepiękne ozdoby. Gospodynie nauczyły dzieci i rodziców  pleść wianki z polnych i ogrodowych roślin. Piękne wianki zdobiły jeszcze piękniejsze głowy naszych Pań.
                 Podczas XVI Eko-rajdu trwały również Drzwi Otwarte Szkoły. Pokazaliśmy mieszkańcom nowe pracownie i klasy.  Można było zobaczyć, w jakich warunkach uczą się dzieci z Biskupic i okolic. W pracowni przyrodniczej chłopcy z klasy VII pokazali jak zrobić „pastę dla słonia” i inne eksperymenty chemiczne. W sali matematycznej można było sprawdzić nasze szkolne roboty i przetestować  jakie możliwości ma monitor interaktywny. W kolejnej pracowni odbyła się wystawa konkursowych Lapbooków. Ogromne wrażenie robiła na zwiedzających pracownia informatyczno-językowa. W nowej sali gimnastycznej odbyły się pokazy tańców i gimnastyki akrobatycznej naszych uczennic.
W tym samym czasie na nowym parkingu za szkołą odbywała się II Wystawa Pojazdów Zabytkowych. Mieszkańcy wyciągnęli z garaży swoje perełki i przyjechali zaprezentować je uczestnikom rajdu.
Tego dnia pokazaliśmy, że można miło, aktywnie, rodzinnie i ekologicznie spędzić czas. Nasza impreza łączy pokolenia. Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Pogoda też sprawiła nam niespodziankę i cały dzień pięknie świeciło słońce.  

Dziękujemy wszystkim za udział  i zapraszamy za rok.